Darmowa dostawa na terenie Polski dla zamówień powyżej 1000 zł
KUP TERAZ, ZAPŁAĆ ZA 30 DNI Z TWISTO
W życiu każdej kobiety przychodzi taki moment, kiedy otwiera swoją szafę i zadaje sobie pytanie: Czy te ubrania są naprawdę „moje”? Co właściwie o mnie mówią? Risk skończy niedługo 10 lat i z tej okazji otworzyłyśmy „szafę Riska”, pytając same siebie: dlaczego tworzymy ubrania, które sprawiają, że kobiety mogą czuć się w nich tak samo atrakcyjnie, jak wygodnie - bez względu na codzienne wyzwania i zmieniające się mody. Ubrania, które dodają pewności siebie, powstają według norm starego, dobrego krawiectwa i w jakimś stopniu niezmiennie nawiązują do przeszłości. SKĄD SIĘ TO U NAS BIERZE?
Odpowiedź brzmi: z dzieciństwa. Dlatego w ramach przedurodzinowych autorefleksji postanowiłyśmy stworzyć kolekcję, która mówi o tym, czym przesiąkłyśmy w naszych rodzinnych domach. O czym rozmawiali wtedy dorośli, co nosili, co było dla nich ważne. I mimo, że pochodzimy z różnych domów, w których podejście do ubrań było zupełnie inne, to właśnie ubrania pozwoliły nam przerobić wiele lekcji o nas samych i stały się naszym dodatkowym językiem w komunikacji ze światem. Kolekcja „Modoterapia”, której nazwę zaczerpnęłyśmy z książki napisanej pięć lat temu przez Antosię, to próba zajrzenia głębiej we wspomnienia i wrażenia, które nas ukształtowały. A przy okazji krótka historia polskiej mody do lat 90.
MODOTERAPIA to kolekcja o wolności. Wolności bycia sobą. Wolności dokonywania wyborów. Wolności kobiet, które nas wychowały. Granatowa sukienka z odpinanym kołnierzykiem ma w sobie coś ze szkolnego mundurka, ale też symbolizuje typowe „przeróbki” ubrań. Jest nasza wersja parki, którą w PRL-u uwielbiali artyści i ludzie filmu – np. zafascynowany stylem made in USA Zbigniew Cybulski. I wszelkie wolne duchy, niezależnie od płci i zawodu. Jest dużo rzeczy ze sztruksu, który od dzieciństwa kojarzy nam się z polskim inteligentem. To ukłon w stronę naszych ulubionych gentlemanów, którzy w sztruksie chodzą do dzisiaj. Są też kombinezon oraz płaszcz inspirowane odzieżą roboczą czasów powojennych. To symboliczny ukłon w stronę naszych mam i babć. Kobiet, które nas wychowywały, spełniały się zawodowo, dając nam przykład, że wolność dokonywania własnych wyborów i poczucie sprawczości są w życiu bardzo ważne. Nie bez powodu na trzech modelach z tej kolekcji pojawił się napis „WOLNOŚĆ”, który stworzył specjalnie dla nas artysta i aktywista PAWEŁ ŻUKOWSKI, korzystając z oryginalnych, popularnych w latach 70. i 80. arkuszy Letraset. To technika, dzięki której można było w domowych warunkach robić tzw. „bibułę”, którą w latach 80. kolportował tata Antosi. Swoją drogą, centrum dowodzenia, gdzie co weekend wydawał bibułę, było na Szpitalnej 5, w kamienicy dokładnie naprzeciwko naszego butiku.
Zależało nam na tym, by ubrania tak mocno zakorzenione w przeszłości polskiej mody sfotografował ktoś, kto współtworzył jej wizerunek. O zdjęcia poprosiłyśmy więc prawdziwą legendę: KRZYSZTOFA GIERAŁTOWSKIEGO, który w latach 1968-1971 był głównym fotografem mody w kultowym miesięczniku „Ty i Ja”, którego archiwalne numery pamiętamy z dzieciństwa. W czasach PRL-u to była jedyna w gazeta, z której można się było dowiedzieć o mini, op-arcie i paryskich kolejkach po spodnie Yves’a Saint-Laurenta. Pan Krzysztof fotografował też w latach 60. produkcję domów mody, jak Moda Polska czy Telimena, oraz fabryk odzieżowych, jak „Cora”, „1 maja” we Wrocławiu, „Próchnik”, „Vistula”, „Wólczanka”. A w 2021 roku sfotografował nas dwie, w naszym ukochanym mieście, które Risk ma w nazwie. W ubraniach, które są naszą retrospekcją i introspekcją. „Modoterapią”, po prostu.
Antonina & Klara
SESJA WIZERUNKOWA
Zdjęcia: Krzysztof Gierałtowski
Asystent: Rafał Leszczyński
Backstage: Antoni Mrozinski
Make-up: Iza Kućmierowska
Włosy: Maciek Towarek
Stylizacja: Klara Kowtun
Asystent stylistki: Hubert Stadelmajer
Wystąpiły: Klara Kowtun, Antonina Samecka
Produkcja sesji: Marysia Pułaska-Białkowska
Serdeczne podziękowania za wsparcie w zorganizowaniu sesji dla pani Katarzyny Moskalewicz, Zastępczyni Dyrektora Staromiejskiego Domu Kultury w Warszawie.
SESJA LOOKBOOKOWA
Zdjęcia: Irek Kamieniak, Iza Grzybowska
Make-up: Iza Kućmierowska, Aga Jończyk
Włosy: Bartosz Satora, Łukasz Pycior
Stylizacja: Klara Kowtun, Paweł Zasim
Wystąpiły: Alma Asuai, Anastazja Bernad, Aniela Czartoryska, Elwira Gocłowska, Hania Konarowska, Marzena Salska, Kinga Waszak
Produkcja sesji: Marysia Pułaska-Białkowska, Paulina Sadoch