Darmowa dostawa na terenie Polski dla zamówień powyżej 1000 zł
KUP TERAZ, ZAPŁAĆ ZA 30 DNI Z TWISTO
RISK x THE CITY
Risk Made in Warsaw x Kobas Laksa
Poprosiłyśmy Kobasa Laksę, artystę znanego m.in. z postapokaliptycznych fotomontaży o metropolii przyszłości, by pokazał, co myśli o miastach, w których uparcie trwa konflikt przyroda-człowiek. Powstały dystopijne obrazy, czasem wcale nie tak nierealne, jak by się chciało.
„Risk to opowieść o dziewczynach w mieście, a ja jestem miasta uważnym obserwatorem.” – mówi Laksa. „Moje prace tworzą klimat grozy - także dlatego, że praktycznie nie ma w nich natury” – stwierdza artysta i dodaje: „Miasto jest żywym organizmem, z którym łączy nas symbioza. Z jednej strony to my utrzymujemy je przy życiu – takie miejsca jak Detroit bez ludzi powoli umierają... Z drugiej strony - niszczymy tkankę miejską intensywną i nieprzemyślaną rozbudową, zaniedbaniem już istniejących obiektów i masową wycinką drzew. Przez to miasto nie staje się ani bardziej atrakcyjne, ani inspirujące.” - mówi artysta. „Badam miejskie anomalie. Od jakiegoś czasu obserwuję, że jest tu coraz mniej owadów i ptaków. Przyglądam się, jak natura próbuje przebić się przez beton.” – dodaje. Co i kto może jej pomóc? „Miasto żyje dzięki idealistom. Nie tylko aktywistom czy ludziom kultury. Śmieciarz, piekarz, lekarz – wszyscy kształtujemy miejsca, w których mieszkamy.”
Na bohaterki prac Kobas wybrał „wyraziste, miejskie osobowości: dziewczyny, które zarówno miasto tworzą, jak z niego korzystają”, jak dziennikarka i prezeska Fundacji Nowej Kultury Bęc Zmiana Bogna Świątkowska, dla której „relacja z miastem jest jak relacja z człowiekiem - powinno się je próbować zrozumieć.” Przed obiektywem artysty stanęły też reżyserka, pedagożka teatru, twórczyni Teatru 21 Justyna Sobczyk, badaczka street artu i sztuki w przestrzeni publicznej, prezeska Fundacji Puszka Aleksandra Litorowicz, piosenkarka Alicja Boratyn, makijażystka i stylistka Karolina Wałach, freelancerka Aniela Czartoryska i współzałożycielka Riska Klara Kowtun.
Nie ma przyszłości bez natury, a nie ma natury bez zmiany funkcjonowania miast. Ta przyszłość zależy zarówno od podejścia władz, urbanistów, aktywistów, jak i mieszkańców, którzy chcieliby mieć dokąd pójść na spacer z psem. A jest się czym inspirować! W centrum Mediolanu rośnie pionowy las. „Bosco Verticale” to zaprojektowane przez architekta Stefano Boeriego dwa wysokie budynki mieszkalne, które od zwykłych blokowisk różnią się tym, że ich tarasy mieszczą ponad 20 tysięcy roślin i 900 drzew (niektóre osiągają nawet 9 metrów!), skutecznie walczących ze smogiem i redukujących emisję CO2. W Seulu w miejscu gigantycznej autostrady powstała rzeka otoczona terenami zielonymi i przestrzenią dla mieszkańców. Dzięki tej rewitalizacji średnia temperatura okolicy spadła o ponad 3°C, za to znacznie wzrosła liczba gatunków ryb (z 4 do 25), ptaków (z 6 do 36) i owadów (z 15 do 192).
Takich budujących historii jest znacznie więcej. Ważne, by każdy z nas zrobił coś, by w mieście żyło się lepiej. Rewolucje zaczynają się od pomysłów - nawet tych najdrobniejszych.
***Kobas Laksa – artysta sztuk wizualnych, fotograf, autor filmów i teledysków. Znany jest m.in. z postapokaliptycznych fotomontaży o metropolii przyszłości, jak cykl „Projekt miejski Warszawa” czy futurystycznych wizji drugiego życia współczesnych polskich budynków w ramach nagrodzonego Złotym Lwem na 11. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji projektu „Hotel Polonia. The Afterlife of Buildings.
"Fotomontaż pozwala stworzyć złożoną opowieść, nawet jeśli na pierwszy rzut oka widać na nim po prostu dziewczyny na tle miasta. Każda praca – i każda postać – opowiada trochę inną historię."
Kobas Laksa
Sesja zdjęciowa NEO GIRLS
FOTOGRAF: Kobas Laksa
NA ZDJĘCIACH: Alicja Boratyn, Aniela Czartoryska, Ola Litorowicz, Justyna Sobczyk, Bogna Świątkowska, Karolina Wałach
MUA: Aga Jańczyk
STYLIZACJA: Klara Kowtun
PRODUKCJA: Katarzyna Świątoniowska
DYREKCJA ARTYSTYCZNA: Sławek Żamojda